Журналісти "Електронної книги скарг України" за майже 6 років існування проекту назбирала сотні історій про те, як нахабно та цинічно шахраї можуть обдурити наївних покупців в інтернеті. І все, що потрібно їм було - це зробити перевірку сайтів, перед здійсненням покупки в інтернеті.
Ми публікували скарги наших читачів і на магазини, які продавали супердешево товари, що коштують в рази дорожче. Із останніх, публікація скарги на інтернет магазин «Дрес Мі», що не надсилають товар, але гроші беруть і на інтернет-магазин «Mobilax», який вводить в оману споживачів.
Усі скарги наших читачів на такі шахрайські інтернет-магазини ми публікуємо і кожен може надіслати свою скаргу. Ми навіть створили «Чорний список інтернет-магазинів України», але вирішили на цьому не зупинятися і розповісти нашим читачам, як же потрібно робити інтернет покупки, щоб не стати жертвою інтернет-шахраїв та які головні ознаки шахрайських інтернет-крамниць.
Перевірка сайту[/caption]
Усю інформацію, яка буде доступна (номери телефонів, місце проживання) вам також можна перевірити на предмет відгуків.
ПЕРЕВІРКА В ПОШУКОВИКАХ ТА СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ. ЯКІ ДАНІ ШУКАТИ?
Не лінуйтеся подивитися історію компанії. Пошукові мережі – це ваші друзі. Саме в них потрібно написати ім`я інтернет-магазину, в якому ви плануєте зробити інтернет-покупки і добряче пошукати згадки про нього. Це, ніби перший закон перевірки сайтів. Потім це ж ім`я написати кирилицею, якщо сайт має англійську назву і знову ж таки почати перевірки в пошуковиках. Також, радимо зайти на сайт «Електронної книги скарг України» і в полі «Пошук», правий кут екрану, провести таку ж перевірку сайту за його назвою, як і ви зробили в пошуковиках. А також, введіть назву інтернет-магазину і в пошуку в соціальних мережах, можливо, хтось згадував про неї там.ІНТЕРНЕТ-МАГАЗИН, ЯК МІСЦЕ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ
Перед тим, як робити інтернет-покупки на невідомому сайті, обов`язково добре прогляньте сайт. Знайдіть поле "контакт" (винизу сайту чи на горі), подивіться, як воно оформлене. Чи є стаціонарний офіс? Як вони пропонують зв`язуватися: телефоном чи е-мейлом. Якщо тільки е-мейл або телефон, а офісу немає - це теж має насторожити, зателефонуйте та запитайте, де ж вони розташовані. Якщо ж поля "контакти" взагалі немає на сайті - це перший дзвіночок, що інтернет-покупки тут краще не робити. До слова, номер телефону компанії також спробуйте пошукати в пошукових мережах, часто можуть написати відгук і зазначивши номер телефону шахрая, а раптом серед таких і номер крамниці, де ви хочете здійснити інтернет-покупки? Після того, як ви подивилися «контакт» і зрозуміли, як працює компанія і які надає дані, зверніть увагу на її соціальні мережі.В яких соціальних мережах представлена компанія, перейдіть за посиланням на Фейсбук чи іншу соціальну мережу і прогляньте скільки в них підписників.Але! Звертаємо увагу, що кількість підписників – не завжди свідчить про реальну роботу компанії, це можуть бути і боти, а можливо, компанія тільки-но почала свій шлях.Тому, прогляньте історію активності в соціальній мережі інтернет-магазина, «покрутіть історію» публікацій хоч на декілька місяців. Проаналізуйте, чи є активність? Що пишуть в коментарях, та хто залишає ці коментарі, чи не боти, випадково? Як часто лайкають та репостять їхні дописи? Чи є контакт на сторінці? Чи збігається він із контактом, що представлений на сайті? Чи зазначено адміністратора, якщо так - перейдіть на його профіль. Це реальна людина чи створена сторінка? Загалом сторінка у Фейсбуку інтернет-магазину має бути «живою», будь-які ознаки штучного наповнення – мають вас насторожити. Також, на сайті зверніть увагу на посилання «Про нас». Почитайте, коли було створено інтернет-магазин, які є відзнаки, але, обов’язково перевіряйте усю інформацію. Пам’ятайте, якщо що і написано – це ще не значить, що це правда.
ДОМЕННЕ ІМ`Я – РОЗКАЖЕ БІЛЬШЕ
Доменне ім`я сайту, де ви хочете зробити інтернет-покупки – це наче його паспорт. Обов`язково зверніть увагу на нього, якщо після крапки ви бачите незрозумілі: su/info чи якісь подібні – краще вдатися до додаткових перевірок. Найбезпечніший домен у інтернет-крамниці – .UA, але не плутайте з COM.UA. Адже, щоб отримати «UA», інтернет-магазину доведеться пройти додаткові різні сертифікації і залишити реальні дані, що шахраї ніколи не зроблять. А такі сертифікацію можуть свідчити про реальне бажання працювати в правовому полі, а не заробити грошей на довірливих інтернет-покупцях.Як же додатково перевірити доменне ім`я?Переходимо на сервіс Whois, який можна знайти в пошуковиках, і на першій же сторінці цього сервісу, у відповідному полі, починаємо пошук необхідного доменного імені. Результат пошуку: це і країна, де зарєестровано доменне ім`я, час коли зареєстровано домен, номери телефонів компанії, і навіть, інколи, можуть бути імена власників сайту, що також цінна інформація для перевірки. Але не наявність цих даних гарантує, що перед вами справжній сайт, а не інтернет-шахраї, це лише дані для детальної перевірки.ГЛИБША ПЕРЕВІРКА
Якщо ви все ж таки сумніваєтеся, чи купувати товар чи ні в інтернеті – то зв’яжіться з адміністрацією сайту і попросіть надати дані Фізичної особи підприємця, від якої діє компанія або так званий код ЄДРПОу. Ці дані також потрібно перевірити в пошуковиках на предмет коментарів, а також, обов’язково перевірте наявніть такого ФОПу на сайті Міністрества юстиції за цим посиланням: «Перевірка ФОПів». Як це зробити, відвідавши сайт – легко зрозумієте, із основного – введіть у відповідне поле ПІБ ФОПу або даний код ЄДРПОу і натискайте «пошук». [caption id="attachment_29222" align="aligncenter" width="1045"]
ОПЛАТА, ЯК ПЕРЕВІРКА САЙТУ
Ми завжди пишемо, ніколи, ніколи, ніколи, не давайте гроші наперед, якщо ви здійснюєте будь-яку інтернет-покупку і не провели перевірку сайту. Адже ці гроші ви віддаєте не зрозуміло кому і з якими намірами вони спілкуються з вами. Ми також писали нещодавно дві серії статей про те, як діють аферисти в інтернеті, можете також додатково почитати, щоб не стати жертвою цих інтернет-шахраїв. «Найвідоміші інтернет-афери» та «ТОП афер в Інтернеті». Але, якщо ви все ж таки хочете це зробити, то дані картки також це предмет для перевірки. Забивайте їх у поле пошуку пошукових систем і дивіться, чи не було відгуків із згадкою про цифри цієї картки. Будь-які імена та прізвища – це також можливість дізнатися більше про інтерне-крамницю, перед тим як робити інтернет-покупки.ГОЛОВНІ ОЗНАКИ ШАХРАЙСЬКИХ ІНТЕРНЕТ-САЙТІВ
- Їхні вказані телефони не відповідають
- Місце реєстрації вказане в полі «контакт» не співпадає із пошуком на сайті Мінюсту (ФОПу)
- Компанія значно занижує реальні ціни на товари, які коштують в інших крамницях в рази дорожче
- Якщо ви телефонуєте по вказаному номер, а вас переадресовує на автовідповідач, а вже там, оператор просить телефонувати на інший номер. Не потрібно телефонувати, бо в більшості випадків це платні номери, розмова по яких обійдеться дорого.
Контакти для журналістів та правоохоронців приховано!
Ми можемо надати контакти скаржника журналістам та правоохоронцям, зазвичай це телефон та е-мейл, для цього потрібно сплатити послугу згідно тарифу.
Після оплати ви отримаєте контакт скаржника, зазвичай це номер телефону та його е-мейл адреса
Ціна: 63 грнОбрати тарифРекомендований тарифПісля оплати ви отримаєте контакти скаржника, зазвичай це е-мейл адреса та його номер телефону. Обираючи цей тариф, усі контакти будуть вам доступні протягом місяця.
Ціна: 220 грнОбрати тарифПісля оплати ви отримаєте контакти скаржника, зазвичай це е-мейл адреса та його номер телефону. Обираючи цей тариф, усі контакти будуть вам доступні протягом півроку.
Ціна: 730 грнОбрати тариф