Надсилайте ваші скарги. Ми опублікували вже понад 4 000 скарг та понад 1000 вирішили! 

Мессі, Джекі Чан та інші обділені увагою фігуранти Панамського архіву

05.04.2016 10:45
2768
 
Публікація панамських документів, безумовно, стала головною світовою медійною подією і, схоже, залишиться нею ще надовго – щеб пак, 12 лідерів світу впіймати на танцях з податками. Безпрецедентно великий обсяг інформації призводить до того, що деякі «герої» архіву залишаються обділеними увагою. І якщо до історії з офшорними маневрами Президента України Порошенка в цілому стало зрозуміло, то деякі люди в Панамському архіві викликають подив. Тому і оглянемо, кого забули пригадати в Панамській зливі.

Ліонель Мессі

З документів Mossack Fonseca випливає, що знаменитий футболіст «Барселони» і його батько Хорхе Орасіо Мессі, який виступає агентом спортсмена, є власниками компанії Mega Star Enterprises, зареєстрованої в Панамі. Перша згадка про компанії в електронному листуванні Mossack Fonseca датується 13 червня 2013 року, а імена Мессі з'являються в документах 23 червня 2013 року. Підпис Ліонеля Мессі є,як мінімум, під одним документом, який доводить його право власності на Mega Star Enterprises, а з грудня 2015 року власником компанії є його батько. Проти Ліонеля і Хорхе Мессі вже було висунуто звинувачення в несплаті податків з прибутку на суму $6,5 млн з 2007 по 2009 рік. Слідство вважає, що Мессі передавав авторські права на зображення (одне з важливих джерел доходів спортивних зірок) компаніям на Белізі та Уругваї з метою ухилення від декларування доходів по операціях зі спонсорами в Іспанії. Звинувачуюча сторона вимагає 22 місяці в'язниці для обох відповідачів. Початок суду у цій справі запланований на 31 травня.

Сігмундур Гюннлёйгссон

Прем'єр Ісландії два роки є власником 50% акцій заснованої в 2007 році на Британських Віргінських островах компанії Wintris Inc., яка управляла його інвестиціями. Потім він продав свою частку другий співвласниці, власній дружині, за 1 долар. Wintris володіла облігаціями на суму $4 млн в трьох найбільших ісландських банках. Коли після фінансової кризи 2008 року банки луснули, Гюннлёйгссон публічно виступив проти допомоги іноземним кредиторам цим банків – ця позиція дозволила йому бути обраним до парламенту Ісландії в 2009 році. Гюннлёйгссон, однак, приховав своє ставлення до Wintris: після 2013 року, ставши прем'єр-міністром, він не просто не згадував, але прямо заперечував, що коли-небудь володів офшорною компанією.Скандал, що вибухнув в Ісландії після оприлюднення інформації ICIJ, пов'язаний не тільки з фактом володіння Гюннлёйгссоном офшорної компанії, але і з його публічною позицією. Сам політик багаторазово заявляв, що його уряд буде боротися з тими, хто веде гроші в офшори. В інтерв'ю журналістам ICIJ, що передував публікації інформації з Mossack Fonseca, прем'єр-міністр сказав, що не приховував правди про свої активи. Після прямого запитання про компанії Wintris Гюннлёйгссон відмовився відповідати на подальші питання. У матеріалах ICIJ є дані і про решту високопоставлених ісландських політиків – міністра внутрішніх справ Олоф Нордаль і міністра фінансів Бьярні Бенедиктссон. Бенедиктссон і Гюннлёйгссону чекають слухання в парламенті з питання про їхні офшорні активи.

Кофі Анан

[caption id="attachment_17720" align="aligncenter" width="960"]Фото: Denis Balibouse / Reuters Фото: Denis Balibouse / Reuters[/caption] Колишній Генеральний секретар ООН засвітився в розслідуванні ICIJ через свого єдиного сина. Кохо Аннан був директором Самоанської компанії Sapphire Holding Ltd., через яку купив квартиру в центрі Лондона за $500 тисяч в 2003 році. Крім того, він був директором і співвласником ще двох компаній, зареєстрованих на Британських Віргінських островах в 2002 році. Адвокат Кохо Аннана наголосив, що будь-які активи і рахунки сина колишнього Генсекретаря ООН пов'язані «зі звичайними, легальними завданнями з управління сімейними справами і бізнесом».

Джекі Чан

Згідно ICIJ, кіноактор має принаймні шість компаній, керованих через юридичну фірму в Панамі. При цьому в розслідуванні відзначається, що вказівок на те, що Чан використовує свої офшорні компанії для нелегальних цілей, немає, як і у випадку з багатьма іншими клієнтами Mossack Fonseca.

Девід Кемерон

Девід Кемерон, трейдер, інвестор і мультимільйонер, батько прем'єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона, був причетний до створення інвестиційного фонду Blairmore Holdings Inc. в Панамі в 1982 році. Документи Mossack Fonseca свідчать про те, що Blairmore Holdings Inc. використовував послуги компанії для ухилення від сплати податків. Офіційно директором фонду Кемерон був з 1989 року до своєї смерті в 2010 році. У рекламному проспекті для інвесторів від 2006 року зазначається, що, згідно з намірами керівників, фонд повинен управлятися так, щоб він не був резидентом Великобританії і, відповідно, не потрапляв під дію її законів про оподаткування. До 2006 року більшість акцій фонду були «акціями на пред'явника», чий власник не реєструється – їм може бути будь-яка людина, якій вони фізично належать. У 1998 році фонд оцінювався в $20 млн.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Акуратні скандинави смітять більше всіх в світі. Як це стало можливим?"Девід Кемерон виступає проти офшорів і в травні збирається прийняти в Лондоні антикорупційний саміт, який розробляє законодавство, яке повинно покінчити з діяльністю британських «податкових притулків». Дати коментар для Guardian про знайдену в документах Mossack Fonseca інформації про офшори свого батька Кемерон відмовився.

Сі Цзіньпін

[caption id="attachment_17719" align="aligncenter" width="960"]Сі Цзіньпін з дружиною Пен Ліюань, Джекі Чан, Кейт Міддлтон і принц Вільям на прийомі в Лондоні ФОТО: Heathcliff O'Malley / Reuters Сі Цзіньпін з дружиною Пен Ліюань, Джекі Чан, Кейт Міддлтон і принц Вільям на прийомі в Лондоні
ФОТО: Heathcliff O'Malley / Reuters[/caption] 65-річний зять (чоловік старшої сестри) китайського лідера Сі Цзіньпіна Ден Цзягуй є директором і співвласником двох офшорних компаній, зареєстрованих в 2009 році на Британських Віргінських островах, - Best Effect Enterprises Ltd і Wealth Ming International Limited. Для яких цілей використовувалися ці компанії, з опублікованих журналістами матеріалів неясно, проте цікаво, що вони були зареєстровані після того, як Сі Цзіньпін був обраний заступником голови КНР(2008 рік). При цьому наголошується, що до моменту, коли Сі став главою держави, компанії його зятя не вели активної діяльності. Це вже не перший скандал з офшорними структурами Дена Цзягуя – в 2012 році агентство Bloomberg повідомляло, що активи зятя лідера КНР налічують сотні мільйонів доларів у вигляді об'єктів нерухомості і цінних паперів. У 2014 році ICIJ також писав про офшорні компанії Дена Цзягуя та інших членів китайської еліти.

Крістіна Кіршнер та Башар Асад

  [sociallocker id=10855] Особистий секретар і помічник колишніх президентів Аргентини Нестора Кіршнера і Крістіни Кіршнер, Даніель Муньос, і його дружина виявилися пов'язані з Gold Black Limited, компанією, зареєстрованою в 2010 році на Британських Віргінських островах для інвестицій в нерухомість в США. З самого початку володіння Gold Black здійснювалося за допомогою «акцій на пред'явника», поки в січні 2015 року Муньос і його дружина не стали зареєстрованими акціонерами, отримавши кожен частку 50%. Тоді компанія вже була клієнтом Mossack Fonseca. Один з керівників Gold Black, Серхіо Тадіско зізнався в тому, що був підставною особою і пішов на це через дружбу з Муньос. У 2013 році Муньоса звинуватили в допомозі в транспортуванні торб з грошіми Нестора Кіршнера з Буенос-Айреса в Санта-Крус. Пізніше звинувачення було знято з Муньоса через брак достатніх доказів. Mossack Fonseca одного разу вже фігурувала з іменами подружжя Кіршнер – в 2014 році влада США звинувачували фірму в створенні мережі компаній в штаті Невада, за допомогою яких імовірно відмивав гроші Нестор Кіршнер.  

Башар Асад

Двоюрідні брати президента Сирії Башара Асада – Рамі і Хафіз Махлуфа, що знаходяться під міжнародними санкціями, - заробили статки завдяки своєму родичу, впевнені в ICIJ. Рамі офіційно володіє найбільшим стільниковим оператором Сирії, компанією SyriaTel, проте вважається, що його вплив настільки великий, що жодна іноземна компанія в телекомунікаційному і нафтовому секторах не може вийти на сирійський ринок без його згоди. Хафіз до 2014 року обіймав високу посаду в цивільній розвідці Сирії, його підозрювали в тиску на конкурентів брата. Рамі Махлуф використовував офшорні компанії, щоб заснувати SyriaTel в 2002 році, його структури і компанії його брата мали рахунки в одному з найбільших європейських банків, HSBC. Згідно з даними, які потрапили в пресу, співробітники Mossack Fonseca з 2011 року в електронному листуванні обговорювали звинувачення в корупції і санкції, введені США проти сім'ї Махлуф. У тому ж році Комісія з фінансових послуг Британських Віргінських островів рекомендувала Mossack Fonseca припинити зв'язки з компаніями двоюрідних братів Асада. [/sociallocker]    

Халіфа Аль Нахайян

Один з найвпливовіших людей світу, президент ОАЕ і емір Абу-Дабі Халіфа бін Заїд аль Нахайян теж не проти офшорів. Шейх Халіфа є бенефіціаром щонайменше 30 компаній з Британських Віргінських островів, справи яких вела Mossack Fonseca. Через свої структури Халіфа, зокрема, володів комерційною і житловою нерухомістю в престижних лондонських районах Мейфер і Кенсінгтон вартістю не менше $1,7 млрд – ці придбання були зроблені за допомогою кредитів лондонського відділення Національного банку Абу-Дабі (другий за величиною банк ОАЕ) і королівського банку Шотландії. Як акціонерів офшорних компаній шейха Халіфи фігурують фірми, якими через трастові структури володіє Mossack Fonseca, проте кінцевими вигодонабувачами залишаються президент Об'єднаних Арабських Еміратів, а також його дружина і діти, зазначає ICIJ.

Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд

Згідно з розслідуванням ICIJ, король Саудівської Аравії Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд використовував кредити, видані зареєстрованими на БВО компанії, - Verse Development Corporation, Inrow Corporation – для придбання елітних будинків в центрі Лондона ($34 млн в загальній сумі). У його користуванні також знаходиться яхта «Ерга», названої на честь королівського палацу в Ер-Ріяді і зареєстрована на компанію Crassus Limited (БВО). Люксембурзька копання Safason Corporation SPF S.A., з якої, за твердженням ICIJ, недвозначно пов'язаний король Салман, є акціонером вищезгаданих Verse і Inrow. Safason також є єдиним акціонером ще однієї компанії, зареєстрованої на БВО, - Park Property Limited, чиї папери зберігалися в королівському палаці.
Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
"За 3 місяці "ЗЕленої осені" загинуло більше українських бійців, ніж за весь 2018 рік"
Стрічка