Надсилайте ваші скарги. Ми опублікували вже понад 4 000 скарг та понад 1000 вирішили! 

Скільки прийнято залишати на чай у різних країнах світу

21.08.2015 15:21
5474
 
Опинившись за кордоном, не кожен українець знає, скільки залишити на чай. Хтось завжди і скрізь залишає рівно 10%, хтось у будь-якій ситуації обмежується парою доларів, а хтось взагалі не дає на чай. Як правильно давати на чай відповідають експерти туристичної галузі. Згадки про появу чайових доходять аж до першої третини XVIII століття. У цей час у Великобританію в промислових масштабах почали завозити чай. У англійську традицію стали входити чаювання. У той час чай вважався розкішшю. Його було прийнято пити в квіткових садах, де для цієї церемонії стояли столики з коробочками, на яких було написано TIPS ця абревіатура розшифровується як To Insure Prompt Service («Для забезпечення швидкого обслуговування»). Всі, хто бажав швидше отримати свій чай, повинні були сплатити за послугу. Саме так з'явилося слово tips. Майже за триста років свого існування культура чайових поширилася практично по всьому світу.

30% на чай в США

У більшості країн оптимальної сумою чайових вважається 10% від замовлення. У цьому сенсі істотно відрізняються США. Там чайові обов'язкові: у Штатах прийнято залишати до 30% від суми чека, а оплата рахунку без чайових взагалі може призвести до конфлікту з представниками закладу, пояснили в компанії Level.Travel, що спеціалізується на онлайн-продажу турів. Більше того, у багатьох випадках чайові можуть додатково знімати з карти навіть через кілька днів після завершення поїздки. Заощадливі європейці в Штатах завжди вираховують чайові за рахунком, щоб не переплатити. На чай обов'язково залишають не тільки офіціантам, барменам і таксистам, а й швейцарам, які допомагають зловити таксі. Також гроші прийнято платити портьє за доставку багажу в номер і покоївкам.

Не всі включено

Чайові обов'язкові і на Кубі. У деяких місцях в ресторані при готелі навіть при системі All Inclusive без чайових туристу не принесуть ні прибори, ні тарілки, ні напої. Покоївки теж доведеться додатково заплатити. При цьому якщо в найдешевшому номері можна залишити всього пару доларів, то в дорогому сьіті чайові можуть доходити до $ 20 на добу. Взагалі, в готелях з системою «все включено» чайові часто виявляються єдиною можливістю для персоналу щось заробити.

У Європі Франція найдорожча

  [sociallocker id="10855"] У Європі однією з найдорожчих країн у плані чайових вважається Франція. Причому вони майже скрізь включаються в рахунок і складають близько 15% від замовлення. Але при цьому додатково залишити до декількох євро також вважається добрим тоном. На півдні Франції в деяких закладах офіціанти взагалі працюють без зарплати, і можуть розраховувати тільки на чайові.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Репутаційна складова: як ми обираємо товар в інтернет-магазині"У готелях прийнято платити по 1 євро портьє за кожну валізу, доставлену в номер. До двох євро на день розраховує і покоївка. До 20 євро дають консьєржу, якщо він надав кращий номер, викликав таксі або забронював квитки в театр. Екскурсоводи також очікують додаткової винагороди - в межах 5 євро за тривалу екскурсію по місту. При цьому надмірно щедрі чайові сприймаються у Франції як дурний тон.

Чайові в загальному рахунку в Італії

Італійці не соромляться включати чайові в загальний рахунок у рядку servizio e coperto («обслуговування і сервування»). Як правило, це від 5 до 10% від суми замовлення. Стільки ж очікує персонал в Іспанії та Португалії, але окремої позиції в рахунку в цих країнах, як правило, немає. При цьому самі іспанці за межами ресторанів чайові не залишають, і тому покоївки в готелях додаткових грошей від туристів не чекають.Греки завжди бажають отримати зверху не менше 10% від суми рахунку. Стільки ж чекають офіціанти в Ізраїлі. У цій країні прийнято відставляти чайові готівкою на столі, але при бажанні можна запропонувати списати їх з карти. Чайові таксистам в Ізраїлі не прийняті, але вважається хорошим тоном не брати здачу, якщо це незначна сума. [/sociallocker]  

У Туреччині та Єгипті завжди чекають чайових, але платити на ресепшені не варто

У країнах, популярних серед росіян і українців, Туреччині, Єгипті та Тунісі обслуговуючий персонал завжди чекає чайових. Особливо в готелях із системою All Inclusive. Якщо недодати чайових -  туристи стикаються з тим, що номер можуть не прибирати кілька днів. При цьому прохання про чайові словянські туристи іноді взагалі сприймають як вимагання і скаржаться на персонал представникам турагентств, хоча для європейців заплатити зверху - це норма. Найщедрішими, як не дивно, вважаються німці та австралійці.ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Неймовірні винаходи для споживачів"Але несвідомі туристи можуть розщедритися там, де це не потрібно. Наприклад, при заселенні в готель. Серед туристів ходить легенда, що якщо вкласти в паспорт на ресепшені $ 20, то консьєрж надасть покращений номер. У реальності, як розповіли в Level.Travel, змінити категорію номера в готелі не можуть, тому що вони розподіляються заздалегідь і відповідають обраному туру. За підвищену категорію можна офіційно доплатити, але ця сума буде значно більше $ 20. Якщо ж консьєрж сам вимагає грошей – то можна сміливо скаржитися гідові, оскільки при заселенні ані німці, ані австралійці додатково не платять. Єдиний виняток - якщо турист просить надати додаткову послугу - наприклад, заселити рано вранці замість 14 годин дня. У цьому випадку 20 доларів в паспорті дійсно можуть стати переконливим аргументом. У готелях Туреччини та Єгипту рекомендується платити за прибирання номеру– це 10% від суми його вартості на добу. Також в цих країнах потрібно залишати чайові вихователям, які наглядають за дитиною в дитячому клубі і офіціантам за обслуговування – по одному, два або п'ять доларів. Досить 10 доларів на день в цілому, щоб істотно поліпшити сервіс в готелі і відчути себе оточеним турботою. І хоча туристи не зобов'язані залишати чайові на кожному кроці, потрібно бути готовим до того, що без додаткової плати не буде уважного обслуговування.

Чайові на круїзних лайнерах

Не вийде не заплатити чайових і на круїзних лайнерах. Вони прописані в договорі і обов'язково будуть включені в підсумковий рахунок. У круїзі по Середземному морю чайові досягають майже 10 євро в добу на людину. З дітей від 4 до 14 років беруть половину суми. Не платять лише пасажири наймолодшого віку. Обов'язкові чайові складають значну частину зарплати всього обслуговуючого персоналу, і на них розраховують.

В Азії можна не платити

Однак є місця, де чайові не обов'язкові: це країни Азії - В'єтнам, Шрі-Ланка, Індонезія. Чайовим будуть вдячні, але на якості обслуговування вони навряд чи позначаться. При цьому в Таїланді марно намагатися заплатити чайовими за раннє заселення в номер – в цій країні таку послугу прийнято оплачувати офіційно. Втім, існують держави, де чайові не тільки не прийняті, але і вважаються образливими. Це Японія, Південна Корея і Китай. У всіх цих країнах платять точно за рахунком. Причому в Японії, якщо іноземець залишить чайові, то його можуть наздогнати на виході або на вулиці і повернути гроші.
Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
Медики хочуть вийти під Верховну Раду і нагадати "верховодам", як це - працювати за копійки