Водночас із приходом Саакашвілі до влади відбувалося погіршення російсько-грузинських відносин - в першу чергу через плани Саакашвілі щодо вступу Грузії у НАТО.
Характерно, що ще у 2006 році Росія вдавалася до методів, які активно використовує у конфлікті з Україною, починаючи з 2014 року.
Так, у російських ЗМІ згадувався план Грузії щодо захоплення невизнаних республік, але до сьогодні його існування не підтверджене.
Вже на початку 2007 року Генштаб ЗС РФ підготував план на випадок грузинської агресії. У квітні 2008 року Росія направила додаткові війська до Абхазії, а також спровокувала дипломатичну кризу із Грузією, оголосивши про встановлення прямих відносин з урядами невизнаних республік, паралельно роздаючи жителям Південної Осетії та Абхазії свої паспорти. Зокрема на початку 2008 року росЗМІ рапортували, що 90% населення "республік" отримали громадянство РФ.
ДО ЧОГО ПРИЗВЕЛО?
Війна 2008 року позначилися на житті обох республік, згідно з даними правозахисників і моніторингових місій ОБСЄ та інших організацій, десятки тисяч людей, що опинилися в зоні конфлікту, були змушені залишити свої домівки, і багато хто досі не може повернутися.
Обидві невизнані республіки залишаються депресивними регіонами. Економіки обох практично повністю орієнтовані на Росію - оскільки всі зв'язки з Грузією після війни були розірвані.
Бюджети республік значною мірою залежать від російських дотацій: так, бюджет Південної Осетії фінансується з федерального бюджету РФ на 88,7%, Абхазії - на 67,4%.
Майже відразу після завершення конфлікту, 26 серпня 2008 року, Росія офіційно визнала Абхазію та Південну Осетію як незалежні держави. Відтоді незалежність республік визнали ще кілька країн-членів ООН: на сьогодні, крім Росії, це Нікарагуа, Венесуела, Науру і Сирія (оголосила про визнання у травні 2018 року).
Ще дві країни - Вануату і Тувалу - визнали незалежність республік, але потім відкликали це рішення.
У грудні 2008 року в ЄС була створена незалежна комісія з розслідування обставин, які призвели до конфлікту. У вересні 2009 року комісія опублікувала підсумкову доповідь, в якій стверджувалося, що відповідальність за початок військових дій лежить на Грузії, проте наголошується, що в попередні місяці Росія "здійснювала численні акти провокацій".
У січні 2016 року Міжнародний кримінальний суд у Гаазі розпочав розслідування справи про військові злочини в ході агресії Росії на території Грузії у 2008 році.
Згідно з наданою інформацією, запит на проведення розслідування під юрисдикцією МКС був направлений ще у жовтні 2015 року. У документі зазначається, що підтримувані Росією сепаратисти з Південної Осетії атакували позиції Збройних сил Грузії до 9 жовтня. У запиті також йдеться, що це сталося після того, як російські війська залишили буферні зони на окупованих територіях Південної Осетії та основній території Грузії.
Також повідомляється, що в цей період часу на території Південної Осетії етнічні грузини піддавалися вигнанню зі своїх домівок, нападам, грабункам і вбивствам. За наведеною статистикою, кількість загиблих у ті дні етнічних грузинів коливається від 51 до 113 осіб, а кількість вимушених біженців - від 13,4 до 18,5 тис. осіб.
Суд прийняв до відома надану інформацію і прийняв рішення, що є "розумні підстави вважати, що такі злочини, які перебувають під юрисдикцією МКС, здійснювалися у випадку із Грузією".
Джерело:
Обозреватель