Надсилайте ваші скарги. Ми опублікували вже понад 4 000 скарг та понад 1000 вирішили! 

Як відрзінити фейкові новини від правдивих?

02.04.2018 15:42
2179
 
На цю статтю нас надихнуло опитання українців проведене КМІС. Згідно з ним трохи більше половини українців (53%) вважають, що вони принаймні в більшості випадків здатні відрізнити якісну інформацію від дезінформації та фейків (у т. ч. 20 % вважають, що завжди можуть відрізнити якісну інформацію від фейків). Третина українців (31%), навпаки, вважають, що вони або взагалі не можуть відрізнити, або можуть лише в меншості випадків. Це достаньо аргументована цифра для того, щоб написати статтю, яка допомогла б вберегтися від маніпулювань. Але, що не менш головне з цього опитування, так це те, що більшість жителів України (61 %) вважає, що держава і громадські організації мають докладати зусиль для підвищення медіаграмотності. 

Що взгалі це таке фейкова новина? 

Це неправдива новина, яка має на меті ввести в оману читача і перекрутити інформацію. Вона може бути повністю або частково вигаданою і стосуватися будь-якого аспекту життєдіяльності людини. Також фейкову новину ще можна назвати синонімом із журналістського жаргону  - «журналістська качка» або латинське словосполучення «non testatur» чи його скорочення NT, що в перекладі означає «не перевірено». За однією з версій термін «качка» був введений на початку XVI ст. ідеологом протестантизму Мартіном Лютером, який одного разу замість «legende» («легенда») чомусь написав слово «lugemde», а воно німцями сприймалося як «брехлива качка». Отже фейкова новина - часткова або суцільна брехня.

Перші кроки

У журналістів є одне золоте правило - завжди перевіряти першоджерело інформації. Це значить поставити собі запитання звідки поширилася інформація, це також значить перейти за посиланням, яке наведене в новині. Часто пишуть: "Як повідомляє видання "КавунКавунович". Клікайте і шукайте, хто перший розповів про цю новину - можливо пошуки Вас виведуть саме на видання "Кавун" - а це значить, що видання сумнівне, оскільки не дуже то й переживає за свою репутацію і було створене саме з метою поширювати дурниці. Почитайте інші новини, на чому спеціалізується видання. Подивіться контакти, почитайте про тих, хто працює у виданні. Якщо немає інформації ні про кого - це вже перший дзвіночок. Якщо ж пошуки вас привели до поважного видання, якому можна на вашу думку довіряти - на цьому ще не зупиняємося... Треба завжди подивитися кому належить видання або канал. Адже у кожного телеканалу, газети чи радіостанції є власник і сьогодні закон зобов'язує цих власників медіа відкривати структуру власності. Зазвичай її можна знайти в самому низу сайту у так званому "підвалі". Наприклад, ми знаємо, що телеканал «1+1» належить Ігорю Коломойському, канал «Україна» — пану Ахметову, а канал «ICTV» чи «СТБ» — пану Пінчуку і імена власників можна дізнатися у будь-якого видання. А це значить, що дивлячись ці телеканали (чи читаючи газети, слухаючи радіо) не варто забувати, що серед незначної інформації про ДТП може також зустрічатися інформація, яка подається таким чином, щоб було вигідно саме бенефіціарним власникам. Тому, повертаючись до початку, щоб скалсти принамні наближену картинку до реальності - потрібно знайти мінімум 2 джерела, які б доповнили інформацію. І слідкуйте за тим, щоб це були два незалежні джерела інформації. Що вже й казати про російські медіа, які повністю контролюються Газпромом, якщо там новину і читаєте - то будь-яка новина звідти подається так, щоб це було вигідно Кремлю, а це значить, що перед вами та сама фейкова новина.ПРИКЛАДНаприклад, нещодавно отруїли екс-агента військової розвідки Росії Сергія Скрипаля в Лондоні. Одразу ж телеканал "Звезда" - майстер фейкових новин, які й не відрізнити - видає в ефірі інформацію, мовляв, напередодні вбивства, поруч із агентом бачили білявку. "Ця білявка працює в Міністерстві оборони України", - кажуть в ефірі. Ось так, без жодних доказів, аргументів - просто поширили фейкову новину і як її відрізнити звичайній пересічній людині? Дуже важко, якщо вона не звернеться до інших джерел інформації.

Звертайте увагу на баланс

Баланс думок у фейкових новинах завжди буде порушено. Це значить, що буде наводитися тільки думка однієї людини, одного прокурора, одного експерта... Не буде аргументу іншої сторони, яку, наприклад в чомусь звинувачують. У випадку, якщо є якийсь конфлікт або дискусія, журналістика передбачає, що мають бути представлені позиції обох сторін конфлікту. Якщо ж цього немає, то це порушує одне з правил, що має вам сигналізувати про можливу фейковість новини. Це також називають "джинса", коли журналісти беруть гроші і пишуть на замовлення якоїсь політичної сили чи конкретного політика без жодного маркування, що це реклама. Це явище поширене і в українських медіа.

Соціальні мережі помножте критичність на 2

У випадку із Facebook чи будь-якою іншою соціальною мережею, ставтеся до кожного слова критично, нічого не сприймайте на віру. Сьогодні інсують цілі ринки, коли думки купуються, лайки накручуються, потрібні коментарі також можна купити. І все це робиться тому, що кількість лайків сьогодні визначає в очах юзерів наскільки думка блогера вірна. А останні скандали навколо Фейсбуку тільки підкреслюють важливість проведення підпільної роботи довкола людей у соціальних мережах збиваючи їх з пантелику найрізноманітнішими методами. Та й закриті зустрічі з президнтом також додають аргументів, що серед улюблених ваших блогерів можуть домінувати думки трохи іншого курсу, ніж реальний, який вигідний тільки правлячій верхівці.

Сумніватися, сумніватися і ще раз сумніватися

На жаль, сьогодні все частіше доводиться виховувати в собі саме цю рису - піддавати сумніву будь-яку інформацію. Навіть сторінка якогось державного органу може бути зламана, її можуть захопити хакери, може статися якась помилка чи ще щось. Треба розуміти, що зараз такий час, коли можна легко піддатися на якусь паніку і стати зброєю і поширювати фейкові новини. Головне — пам’ятати, що будь-яку інформацію варто перевіряти.
Поділитись:
Останні скарги
На що скаржаться українці і яке найкриміногенніше місто? Звіт нашого порталу
Аферистка-роботодавець купається в чужих грошах: відправляє українців до Німеччини та кидає
Лісничі вбили рідкісну тварину, а їх начальника Зеленський визнав "Заслуженим лісником України"
Роботодавець-шахрай обдурює українців у Берліні: гроші взагалі не віддає, а робочі голодують
Власниця агенства з працевлаштування відправляє українців не на роботу, а в рабство
"Обігнали Трампа": зарплати українських чиновників перевищили доходи президента США
Трудове рабство: українці працювали на заводі в Чехії безкоштовно. Грошей так і не дочекались
Міністерство освіти хоче ввести дистанційне навчання на постійну основу. Батьки шоковані
"Зупиніть свавілля поліції!": українці скаржаться на протиправні дії правоохоронців
"За 3 місяці "ЗЕленої осені" загинуло більше українських бійців, ніж за весь 2018 рік"
Стрічка